Potvrzení o registraci k DPH

Potvrzení o registraci k DPH

Registrace k DPH z vás dělá plátce, který ponese veškerá úskalí daňových přiznání a kontrolních hlášení, ve kterých bude informovat o svých ekonomických činnostech. Registrace k DPH je buď zákonná, což znamená, že za určitých podmínek stanovených zákonem jednoduše nemáte možnost volby a druhou variantou je registrace dobrovolná, která záleží pouze na vaší vůli. Ať již se vás týká registrace povinná či dobrovolná, je třeba dobré vědět, jaké změny vám registrace k DPH přinese a jakým způsobem se jakožto plátci musíte chovat. 

Po registraci dostanete rozhodnutí o registraci

Pokud přesáhne váš obrat za 12 měsíců 1.000.000 Kč, stáváte se plátcem a to automaticky. Musíte se proto neprodleně zaregistrovat k příslušnému správci daně. Poté, co takto učiníte v zákonné lhůtě, která čítá 15 dní, dostanete od správce daně rozhodnutí o registraci. Na toto rozhodnutí má ovšem finanční úřad čas, tudíž se není čemu divit, že mnohdy podnikatelé čekají i dlouhé měsíce na dané rozhodnutí. A právě čas je v tomto případě klíčový.

Na rozhodnutí o registraci nečekejte a ihned se chovejte jako plátce

Největší chybou, které se nezkušení podnikatelé dopouští, je ta, že čekají na rozhodnutí finančního úřadu, tedy na rozhodnutí, že jejich žádost byla vyřízena. To je ovšem chyba. Řízení celé věci může trvat i 6 měsíců, o čemž svědčí nepřeberné množství skutečných situací lidí, kteří na rozhodnutí čekali, a finanční úřad jim poté zpětně napařil velmi tučné penále za nepodání daňového přiznání.

Není potřeba čekat na žádný administrativní úkon

Z celé věci vyplývá, že není třeba čekat na žádný administrativní úkon ze strany finančního úřadu, jelikož takovémuto plátci vzniká povinnost chovat se jako plátce, automaticky. Tudíž vás možná tato laicky řečeno schizofrenní situace může přivést do značných problémů, které mohou zejména ohrozit vaší finanční situaci.

 

Zdroj: www.pixabay.com