Jak se stát plátcem DPH

Jak se stát plátcem DPH

Stále si v hlavě přemítáte, zda se stanete plátci DPH či ne? Víte, podle jakého kritéria vaše rozhodnutí padne na co možná nejlépe úrodnou půdu? Pojďme si společně určit priority, které by vám mohli pomoci v rozhodnutí, zda je dobré stát se plátcem DPH či raději ne.

Určete si priority

Nejdůležitější při rozhodování o tom, zda se stanete dobrovolnými plátci DPH či ne je především uvědomění si toho, kdo se řadí mezi mé výhradní dodavatele a odběratele a rovněž i toho, co je z hlediska mé konkrétní profese nejvýhodnější. Být plátcem DPH, když provozuji kadeřnictví anebo se stát plátcem DPH v případě, kdy se mezi mé odběratele řadí především také plátci daně? Jedno je ovšem jasné, a sice že pokud váš obrat překročí 1.000.000 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců předcházejících před tímto překročením, registraci k DPH se v žádném případě nevyhnete. Plátcem se tak můžete stát i dobrovolně, pokud usoudíte, že je to pro vás ta nejlepší volba.

Přední důvody proč se stát či nestát plátcem DPH

Pokud jsem firmou, která obchoduje převážně s plátci DPH je pro mne výhodné stát se jím rovněž. Pokud je ovšem má profese zaměřena spíše na drobnou klientelu, jako například kadeřnice, je pro mne registrace k DPH značně nevýhodná. Proč? Zdražím své služby a klesne má konkurenceschopnost. Navíc, pokud se rozhodnete pro dobrovolnou registraci k DPH, počítejte s tím, že přesvědčit správce daně o svých ušlechtilých úsmyslech stát se dobrovolným plátcem daně, nebude zrovna jednoduché.

Jak se stát plátcem?

Pokud o vaší „nedobrovolné“ registraci k DPH rozhodne zákon, stanete se plátci následující den po obdržení oznámení o úspěšné registraci k dani. V opačném případě, tedy pokud požádáte o registraci k dani dobrovolně, musíte se připravit na to, že se nebude jednat pouze o formalitu, jak tomu bylo v dobách dávno minulých a musíte se tak obrnit velkou dávkou trpělivosti.

Přesvědčte správce daně o svých dobrých úmyslech

Aby správce daně nenabyl milného dojmu, že se chcete stát dobrovolnými plátci jen proto, že chcete čerpat horentní sumy nadměrného odpočtu, doporučuje se k samotnému požadavku o registraci, přiložit rovněž i podnikatelský plán, který bude správci daně sloužit jako jasná předloha vašeho podnikání. Správce daně zajímá především například váš majetek ve firmě, zda obsazujete pracovní pozice či kdo patří k vašim výhradním odběratelům a rovněž i dodavatelům. Někdy je dobré přiložit k žádosti i některé faktury, které dokazují vaši ekonomickou činnost. Návod, jak se ale připravit na všechny „choulostivé“ otázky finančního úřadu, ovšem neexistuje.

 

Zdroj:www.pixabay.cz