Důvod dobrovolné registrace k DPH

Důvod dobrovolné registrace k DPH

Důvodů, proč se stát dobrovolným plátcem DPH může být hned několik. Někdy se jedná o důvody ekonomické, jindy zase o ty marketingové. Jistě ale i přesto, spoustu podnikatelů, kteří ze zákona nemusí být registrování k DPH, zajímají důvody, které by je k této registraci opravdu přiměli. Proč se tedy stát dobrovolným plátcem DPH?

Co vás k dobrovolné registraci přiměje?

Hlavním důvodem, proč se podnikatelé rozhodnou pro dobrovolnou registraci k DPH je fakt, že mezi jejich zákazníky patří ve valné většině plátci. Možná vás zarazí, že tento důvod není ekonomický nýbrž marketingový. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že tímto gestem dáte najevo, s kým nadále budete chtít obchodovat, respektive s jakými zákazníky chcete mít tu čest. Sice vás toto rozhodnutí bude stát zdražení vašich produktů a služeb, ovšem zákazníci, kteří jsou plátci, budou vaše ceny vnímat jako přijatelné, jelikož si DPH sami odečtou a jejich nákladem bude cena ponížená o DPH. Dále vás může k dobrovolné registraci přimět fakt, že chcete expandovat do zahraničí či máte jiné postranní úmysly, mezi které patří například zvýšení prestiže vašeho podnikání či dokonce získání motivace ve chvílích, kdy byste nejraději všechno vzdali.

Chci zvýšit svou prestiž

Možná to někomu přijde divné, ale opravdu tomu tak je. Pokud se vžijete do situace, kdy máte několik zaměstnanců a vaším živobytím je prodej určitých služeb či zboží, nemusíte se zdaleka vůbec obávat toho, že by vaše společnost nedosáhla na milionový obrat, ovšem pokud patříte mezi takzvané „volnonožce“, kteří pracují na vlastní pěst a prodávají svůj um či zboží, je pro vás zaprvé dobrovolná registrace nesmyslným krokem a za druhé se na milionový obrat dostanete pouze stěží. Ovšem v hlavě každého podnikatele tkví, že k plátcům DPH patří pouze ty nejúspěšnější. Což také většinu těchto podnikatelů žene k většímu rozjetí jejich dosavadní činnosti.

Chci získat motivaci

I v těchto případech můžeme mluvit o možném bláznovství, když se rozhodnete pro dobrovolnou registraci právě z  důvodu, že potřebujete hnací motor, který vás donutí nepřestat a jít dále. Registrací k dani si s určitostí pověsíte nad svou hlavu Damoklům meč, ale získáte díky němu rovněž i pořádnou dávku adrenalinu, který vás bude tlačit k větším výkonům.

Zdroj: www.pixabay.com