Dobrovolná registrace k DPH

Dobrovolná registrace k DPH

10.7.2017 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dobrovolná registrace k DPH By admin

Máte touhu stát se dobrovolným plátcem DPH? Je pro vás varianta přihlášení se k této povinnosti nejvíce schůdná? V tom případě pro vás nejspíše nebude milým zjištěným fakt, že dobrovolná registrace nemusí být zrovna procházkou růžovým sadem. Ptáte se proč?

Vysvětlení je prosté. Zákon ukládá osobou povinnou k dani každou osobu, která podniká a má rovněž i své sídlo v tuzemsku a již uskutečňuje nebo teprve bude uskutečňovat zdanitelná plnění s nárokem na odpočet osobou, která se může za určité situace stát dobrovolným plátcem daně. Co ovšem zákon již neříká, je fakt, jakým způsobem probíhá celý proces schvalování této registrace. Tudíž se musíte připravit na to, že dobrovolná registrace v současné době není již pouhou formalitou.

Dobrovolným plátcem ano či ne?

Na otázku, zda se stát dobrovolným plátcem DPH či ne, se musí najít jasná pro a proti ještě před započetím jakéhokoliv administrativního úkonu. Ze zákona je podnikatel povinen podat registraci k DPH v případě, kdy jeho obrat přesáhne za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců rovný 1.000.000 Kč. Existují ale i jiné důvody, kdy bude zákon hovořit pro zákonnou registraci k DPH. Například se stanete společníkem ve společnosti, ve které se nacházejí plátci DPH, či budete po zemřelém plátci pokračovat v podnikání. Zákon ovšem udává ještě další pádné důvody, které vás k registraci donutí. Mezi nejznámější ovšem patří právě překročení zmiňovaného obratu. Pokud ho ovšem vaše společnost nepřekročí, musíte počítat s tím, že o tom budete muset průkazně přesvědčit i daného správce daně. Proč se ale, celá řada podnikatelů uchyluje k dobrovolné registraci k DPH? Důvodů může být hned několik.

  • Mezi mé odběratele patří zejména plátci DPH
  • Chci expandovat se svými službami do zahraničí
  • Má společnost má příliš vysoké vstupní náklady…

Toto je pouhý výčet těch nejpodstatnějších důvodů, které řadu podnikatelů ženou do dobrovolné registrace k DPH.

Co je k dobrovolné registraci potřeba?

V první řadě je dobré vědět, že na otázky a požadavky ze strany správce daně v případě dobrovolné registrace k dani, se nelze nikdy dostatečně dobře připravit. Doporučuje se ovšem osvědčený způsob, kterým je předložení podnikatelského záměru již k samotné žádosti o dobrovolnou registraci. Dále je dobré správci daně vyložit na stůl několik faktur, které dokazují vaši ekonomickou činnost a rovněž soupis vašich nejvýznamnějších odběratelů a rovněž dodavatelů. Mnohdy ovšem správce zajímá i majetek firmy či to, zda poskytujete pracovní příležitosti či kde všude se nachází pobočky vaší společnosti.

 

Zdroj: www.pixabay.cz